Blog

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

W obecnych czasach, kiedy ludzie żyją w stresie i pośpiechu, mając mało czasu dla siebie i rodziny, można śmiało powiedzieć, że co druga, trzecia dorosła osoba, aktywna zawodowo, może być narażona na tzw. wypalenie zawodowe.

Pojawia się ono wtedy, kiedy jest dysharmonia między życiem zawodowym a osobistym. Do takiego stanu rzeczy może dojść z różnych przyczyn. Ważnym jest, aby szybko zauważyć sygnały, które o tym informują i znaleźć ich przyczynę. Dysfunkcje mogą pojawić się na planie fizycznym lub psychicznym. To może być długo utrzymujące się przemęczenie, które nie mija mimo wypoczynku, różne objawy wegetatywne. To często brak radości życia, unikanie kontaktów z ludźmi, czasami apatia, lęk. Na gruncie zawodowym brak satysfakcji z pracy, mniejsze zaangażowanie, lęk przed wyjściem do pracy, mniejsza efektywność. Taki stan długo utrzymujący się, powoduje z czasem obniżony nastrój prowadzący do depresji różnego nasilenia i/lub różnych innych stanów chorobowych. Często są one bagatelizowane, tłumaczone na różne sposoby, lub przyjmowane jak coś normalnego.

Trzeba jednak wiedzieć, że prawidłowym jest kiedy człowiek jest w stanie równowagi, która daje zdrowie, radość i szczęście, kiedy potrafi kochać siebie i innych. Dobrostan fizyczny i psychiczny powinien być dla każdego standardem, jakością obecną na co dzień, czymś normalnym i naturalnym.
Kiedy człowiek jest w równowadze fizycznej i psychicznej potrafi szybko zauważyć zaburzenie.

Każdy czas jest dobry na to, żeby przyjrzeć się swojemu życiu, umieć dostrzec w nim to co dobre, ale też uczciwie powiedzieć sobie co chciałoby się w nim zmienić, poprawić lub z czymś pożegnać co już nie służy, a może wręcz szkodzi. W jakim obszarze życia jest nierównowaga.
Warto przyjrzeć się sferze zawodowej jeśli w niej jest jakiś dysonans, poszukać przyczyny i podjąć decyzję co dalej. Można samemu sobie pomóc, lub poszukać osoby która da wsparcie i ukierunkuje w działaniu. Tą osobą może być ktoś bliski, do kogo się ma zaufanie, lub można poszukać osoby która w profesjonalny sposób doradzi, pomoże znaleźć jak najlepsze rozwiązania w danej sytuacji.

Niestety nie zawsze jest odwaga na to żeby stanąć przed takim wyzwaniem. Nie zawsze ludzie są świadomi swoich prawdziwych potrzeb, zaspokajając się substytutami życia, które niewiele mają wspólnego z prawdziwym, świadomym życiem. Dopiero kiedy już nawet tzw. “zastępniki” nie cieszą, przychodzi refleksja, nt. życia, niestety czasami za późno, żeby coś można było jeszcze zmienić, lub doświadczyć, na co nie było wcześniej czasu. Taki paradoks życia.

Dalajlama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości, odpowiedział:
„Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak na prawdę nie żyjąc.”

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *