Blog

Laptop lying on the table in an office

Jak tworzyć przyjazne miejsca pracy

Budowanie przyjaznego miejsca pracy stało się jednym z najważniejszych trendów w nowoczesnym pojmowaniu HR. Jest ono ważne szczególnie w przypadku pokoleń młodych osób dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. Specyfika ich pojmowania aktywności w ramach pracy jest zupełnie inna od tej, którą znają ich rodzice, nie mówiąc już o jeszcze starszych pokoleniach. Co więcej, znacznie częściej zmieniają firmy, szukając nie tylko wymarzonego stanowiska, a także najbardziej odpowiadającej branży. Jednym z wyznaczników skutecznego employer brandingu jest nie tylko ukazywanie wizerunku przyjaznego pracodawcy, a tworzenie miejsc pracy, które są atrakcyjne z wielu względów, patrząc przede wszystkim przez pryzmat zatrudnionego.

Zadbaj o work-life balance

O tym określeniu mówi się coraz więcej. Polega na znalezieniu złotego środka pozwalającego być efektywnym w pracy, czerpać z niej przyjemność i samorealizację przy jednoczesnym zaspokajaniu swoich potrzeb związanych z czasem wolnym – hobby, rozrywką, rodziną czy znajomymi. Dla większości osób urodzonych po 1990 roku praca nie jest czynnikiem determinującym codzienność. Nie wynika to z lenistwa czy braku zaangażowania, a po prostu chęci bycia elastycznym. Starsze osoby mogą utożsamiać takie podejście z brakiem zaangażowania, dlatego tym bardziej warto poznać sposoby na współczesne zarządzanie pod kątem tworzenia przyjaznych miejsc pracy.

Wdrażaj nowoczesne technologie

Przyjazne miejsce pracy to synonim innowacyjności, ale też normalności. Przestarzałe rozwiązania, nieintuicyjne narzędzia, niejasne reguły – to coś, czego warto unikać bez względu na wiek osób, które są zatrudniane. Dzisiejszy rynek jest na tyle rozległy, że przy wyróżnianiu się specjalistyczną wiedzą w danej dziedzinie, firmy headhunterskie za wszelką cenę “wyszukają” konkretnego pracownika, a nie na odwrót. Tutaj przechodzimy do kolejnego aspektu, jakim jest rekrutacja. Nowoczesna rekrutacja powinna wyróżniać się takim sposobem jej prowadzenia, który pozwoli poznać w jak najlepszy sposób osobę ubiegającą się o dane stanowisko w przyjaznej, komfortowej atmosferze, z zachowaniem znanych standardów prowadzenia rekrutacji. Przyjazna przestrzeń rekrutacyjna to kolejny element tworzenia przyjaznych miejsc pracy. Podczas rekrutacji nie tyko rekrutowany jest przyszły pracownik, ale też przyszły pracodawca, szczególnie przez osoby znające swoją wartość zawodową i szukające pracodawcy, który spełni ich potrzeby i oczekiwania w zamian za ich profesjonalizm.

Biuro na nowo

Jednym z najważniejszych elementów widocznych na pierwszy rzut oka we wszystkich przedsiębiorstwach, które zajmują czołowe pozycje w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców, to oryginalne projekty biur. Niekoniecznie związane to musi być z architektonicznymi rozwiązaniami wymagającymi kilkumiesięcznych remontów. Podział na jasno wyznaczone strefy pracy, relaksu czy spożywania posiłków powinny dawać możliwości każdemu pracownikowi na czerpanie pokładów energii przez cały dzień bycia w firmie.

Tworzenie przyjaznych miejsc pracy przez pracodawcę w szerokim tego słowa znaczeniu przeciwdziała wypaleniu zawodowemu, ma nieoceniony wpływ na efektywność zespołu na przyszłość, oraz sukces i realizację celów firmy.

W2 W1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *